Cudowna figurka Matki Bożej z Jabłonicy

Figurka reprezentuje typ drewnianej rzeźby pełnoplastycznej. Przedstawia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzi z XIX wieku. Figurka pierwotnie stała w kapliczce przydrożnej, która się nie zachowała. Następnie królowała w kaplicy zbudowanej w 1972 roku. W 2005 roku została przeniesiona do nowego kościoła i znajduje się na ścianie ołtarzowej prezbiterium. Figurka słynie z objawień i cudów.

Cudowna figurka Matki Bożej

Barokowy krucyfiks

Zabytkowy krzyż z Jezusem znajduje się w głównym ołtarzu kościoła w Jabłonicy. Został wykonany prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Ofiarował go do Jabłonicy w 1977 roku ks. proboszcz Stanisław Czerniec.

krucyfiks

Kapliczka na Zadębinie

Na Zadębinie, w otoczeniu dwóch starych lip, na betonowym fundamencie stoi murowana kapliczka, pokryta daszkiem dwuspadowym, z krzyżem u szczytu. Została wybudowana około 1900 roku. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Bożej z Lourdes o wysokości 0,48 m.

 Kapliczka na Zadębinie

Kapliczka przy drodze do Czermnej

Przy dawnej drodze Jasło-Jabłonica znajduje się kapliczka słupowa, wymurowana z cegły, pomalowana na kolor piaskowy. W szczycie zwieńczonym krzyżem jest wnęka, a w niej drewniana figurka św. Floriana. Trudno określić wiek kapliczki. Być może powstała za czasów pierwszych właścicieli wioski. Jest to najstarszy obiekt kultu religijnego w Jabłonicy. To tutaj znajdowała się gotycka rzeźba Matki Bożej, później przeniesiona do nowego kościoła. W roku 2012 kapliczka została odnowiona.

kapliczka

Figurka Matki Bożej w Jabłonicy

Figurka Matki BożejFigurka Matki Bożej w Jabłonicy to rzeźba wykonana w stylu gotyckim. Została wyrzeźbiona w drewnie lipowym. Pochodzi z XIV wieku mogła przywędrować do Jabłonicy z kościoła w Bączalu Dolnym albo z Biecza,Krakowa. Gotycka Madonna z Dzięciątkiem to unikatowy zabytek. Rzeźba ma 88cm wysokości i przedstawia Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko na prawym ramieniu rzeźba przez wieki stała w małej kapliczce murowanej przy drodze do Czermnej do kościoła została przeniesiona 5 lutego 2010 roku.

Strona wykonana na zajęciach Klubu Młodego Informatyka w ramach projektu "Plan Rozwojowy Szkoły Podstawowej w Jabłonicy"

unia