Zwierzęta

Na terenie Jabłonicy spotkać można wiele interesujących i rzadkich zwierząt. W lasach zamieszkują sarny, jelenie, dziki, lisy i inna zwierzyna łowna. Duże spustoszenie w drzewostanie czynią bobry budując swoje żeremia. Występuje tu wiele rzadkich zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Gniazdują tu ptaki drapieżne takie jak: puszczyk uralski, puszczyk zwyczajny czy krogulec. Zobaczyć tu można przebywającego wysoko w koronach drzew grubodzioba. W wilgotnym, zbutwiałym drzewie, zazwyczaj brzozie lub osice swoje gniazdo zakłada dzięcioł białogrzbiety. W pobliżu leśnych strumieni spotyka się salamandrę plamistą oraz kumaka górskiego. Przedstawicielami gadów są tu: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka i padalec zwyczajny. Ze względu na swoją owadożerność bardzo pożyteczna jest ryjówki aksamitna podlegająca ścisłej ochronie gatunkowej. Występują tu liczne gatunki motyli, w tym rzadkie, takie jak paź żeglarz czy bielinek bryonie.

 

Roślinność

Okoliczne lasy porasta podlegająca ochronie żyzna buczyna karpacka oraz las mieszany z przewagą lasu iglastego. W drzewostanie przeważa buk zwyczajny z domieszką jodły pospolitej i jaworu. Rośnie tu rzadki krzew o nazwie kłokoczka południowa, która na przełomie maja i czerwca obsypują piękne, pachnące, zwisające grona małych i różowawych kwiatów. Zwany jest świętym krzewem naszych przodków, bo wierzono w jego magiczną moc. Występuje tutaj kilka roślin podlegających ścisłej lub częściowej ochronie gatunkowej: jedna z najpiękniejszych naszych paproci - paprotnik kolczysty, najokazalsza z naszych goryczek, dorastająca do 1 m goryczka trojeściowa, zagrożony wyginęciem wroniec widlasty, który został umieszczony na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski”, śnieżyczka przebiśnieg, sałatnica leśna - kwitnąca na żółto w okresie od czerwca do sierpnia roślina należąca do rodziny astrowatych, orlik pospolity - gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych, posiadający fioletowe kwiaty w kształcie kielicha, miesiącznica trwała mająca drobne, bladofioletowe kwiaty zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu.

 Orlik pospolity

Orlik pospolity

Strona wykonana na zajęciach Klubu Młodego Informatyka w ramach projektu "Plan Rozwojowy Szkoły Podstawowej w Jabłonicy"

unia