100. rocznica bitwy gorlickiej

2 maja 1915 roku rozpoczęła się operacja gorlicka – jedna z największych i najważniejszych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Niestety zawierucha wojenna zaznaczyła również swój krwawy ślad wJabłonicy. Zmagały się tutaj armie: niemiecka, austro-węgierska i rosyjska. Niemiecka armia miała za zadanie przełamanie linii frontu. Pokonani Rosjanie wycofali się w stronę Wisłoki.

Czytaj więcej: 100. rocznica bitwy gorlickiej

Dawne narzędzia pracy

W naszej szkole mamy bogate zbiory dawnych narzędzi  pracy i  sprzętów domowych. Stworzyliśmy wraz z uczniami i przy pomocy mieszkańców  wsi „ izbę regionalną”.  Uczniowie na lekcjach historii i innych zajęciach poznają te eksponaty, dowiadują się,  jak ciężko ludzie w dawnych czasach pracowali, jak nazywają się te  urządzenia i do czego służyły. Mamy w posiadaniu np. żarna, dzieżę, niecki, cepy, kołowrotek, tarę, maślnice, cierlicę… i prawdziwą strzechę.  Uczniowie wzbogacają swoją wiedzę i budują więź ze środowiskiem , z którego pochodzą.

Parafia w Jabłonicy

hh

 

Jabłonica od najdawniejszych czasów należała do parafii w Bączalu Dolnym, która została erygowana w 1348 roku. W 1972 roku wybudowano w Jabłonicy  kaplicę. Mimo wielu przeszkód ze strony władz i braku materiałów budowlanych. Kaplicę ukończono i poświęcono w 1976 roku. W 2003 w Jabłonicy powstała parafia pw. Matki Bożej Królowej.  W 2001 roku rozpoczęto budowę kościoła, a w 2005 r. odprawiono pierwszą Mszę Świętą w nowej świątyni.

Pomnik poświęcony poległym funkcjonariuszom MO

Bez tytułuPrzy drodze Jabłonica - Czermna usytułowany jest pomnik poświęcony pamięci poległych mieszkańców Jabłonicy, członków ORMO i MO, którzy polegli w dniu 15 maja 1945.

Pomnik wykonany z betonu, obłożony lastrykiem, zwieńczony orłem i ogrodzony metalową barierką. Na frontowej ścianie pomnika umieszczona jest  tablica o następującej treści: „ W 30. rocznicę powstznia MO i SB w hołdzie funkcjonariuszom MO: szeregowy Bronisław Bylinowski, szeregowy Władysław Walczyk poległym w walce o utrwalenie władzy ludowej. 7.10.1974. Społeczeństwo Gminy Skołyszyn. Pomnik odsłonięto w roku 1974. Inicjator budowy pomnika jak również wykonawca nie są znani.

POCZĄTKI JABŁONICY

Jabłonica została założona w XIV wieku.Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1380 roku.Wieś była wtedy własnością szlachecką  i  należała do Bromisądza z Lisowa herbu Bańcza.Na przełomie XV i XVI wieku Jabłonica znajdowała się w posiadaniu Piotra Samsona.W roku 1581 wieś była własnością  Jana Średniwy,a w 1629 roku kupił ją Józef Romer.Póżniej właścicielami byli Józef i Petronela Jabłonowscy, a od roku 1837 Prosper Zborowski.W 1868 roku wieś nabył Karol Klobassa i przekazał następnie Stanisławowi.w 1900 roku na licytacji nabyli Jabłonicę po połowie:Golda Kaner i Juda Eichenstein.Następnie wieś była własnością Izaaka Langa i wspólników.Potem wieś przeszła w ręce mieszkańców.

Panorama Jabłonicy w połowie XX w.

Strona wykonana na zajęciach Klubu Młodego Informatyka w ramach projektu "Plan Rozwojowy Szkoły Podstawowej w Jabłonicy"

unia